Zeytin Ağacı Nasıl Budanır?

Zeytin Ağacını Budarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

zeytin ağacı budama

Zeytin ağacının budaması, genellikle hasattan sonra başlar. Soğuk ve don zararının söz konusu olmadığı ılıman bölgelerde aralık ayından itibaren zeytin ağacı budamaya uygun hale gelir.

İklimin soğuk olduğu bölgelerde ise, zeytin ağacı budaması, soğuklar geçtikten sonra mart-nisan aylarında yapılabilir. Yeni dikilen zeytin fidanlarında ilk iki yıl boyunca budama yapılmamalıdır.

Zeytin ağaçlarında gençlik dönemlerinde hafif budamalar tercih edilmeli, esas budamalar mahsul döneminde yapılmalıdır.

Zeytin Ağaçlarında Düzensiz Ürün Vermeyi (Periyodisiteyi) Azaltma Yolları

Zeytin ağaçlarında görülen periyodisite (düzensiz ürün verme) eğilimini azaltmak için zeytin ağaçları verimli yılına girerken ağacın yükünü azaltmak amacıyla kuvvetli budanması gerekmektedir. Bu amaçla mahsul budamalarının her iki yılda bir, ürün yılına girerken yapılması önerilmektedir.

Ayrıca zeytin ağaçlarında periyodisite, yeterli sulama ve besleme uygulaması ile gelecek yılın ürününü verecek olan sürhün büyümesi teşvik edilerek azaltılabilmektedir. Ağaçların erken hasat edilmesi ve hasatta sırık kullanılması da periyodisitenin şiddetini düşürmektedir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın “Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücade” kitapçığı kaynak olarak kullanılmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir