Zeytin Fidanı Nasıl Dikilir?

Zeytin Dikme Öncesinde Toprağın Hazırlanması Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toprak zeytin dikme önceki sonbaharda derince işlenmelidir. Toprağın drenajı ve tesviye işlemleri yapılmalıdır. Meyilli alanlarda kurulacak zeytinliklerde teraslama işlemi yapılmalıdır.

Zeytin Fidanı Dikim Zamanı Ne Zamandır?

Zeytin fidanları ekim-mart ayları arasında dikilebilir. Zeytin fidanı dikiminde de, diğer fidanlarda olduğu gibi dikim tahtası kullanılır.

Zeytin Fidanı Dikim Çeşitleri

Zeytin bahçesinin bulunduğu araziye göre farklı dikim şekilleri uygulamak gerekir.

1- Kare Şekilde Dikim: Küçük ve köşeleri dik arazilerde uygulamak gerekir. Ağaçlar arası mesafe eşit olduğunda işlem yapmak oldukça kolaylaşır.

2- Dikdörtgen Şekilde Dikim:  Ara ziraati yapılmak istenen yerlerde uygulanır. Bu dikim şeklinde zeytin fidanlarının günün her saatinde güneşten yararlanması sağlanır. Bunun için sıra araları genişletilip sıra üzerleri daraltılır.

3- Üçgen Şeklinde Dikim: Hafif eğimli arazilerde, eğim yönünde çaprazlama olarak fidan dikimi yarar sağlar. Zeytin fidanlarını eşkenar üçgenin köşelerine denk gelecek şekilde dikmek gerekir. Bu sayede her ağaç arasındaki mesafe eşit olur. Geniş ovalara ve ara ziraat yapılmayan yerlere uygulanır.

4- Kontur Dikim:  Eğimli yerlerde toprak ve su muhafaza önlemleri olarak setleme yapılmasından sonra uygulanacak dikim şekli mutlaka kontur dikim olmalıdır.

 

Zeytin Fidanı Dikimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zeytin Dikme konusunda bilinmesi gerekenlerGünümüzde zeytin ağaçlarından daha fazla ürün almak amacıyla gerekli kültürel uygulamalar (damla sulama, budama, gübreleme vb.) yapıldığı takdirde daha sık mesafelerde dikim yapılabilmektedir.

Ancak yine de ağaçlarının gelişimi ve meyvelerin kalitesi için uygun ağaçlar arasında uygun mesafelerin bırakılması gerekmektedir. Ülkemizde ticari olarak üretimi yapılan zeytin çeşitlerinin tesisinde büyük taç yapısına sahip olan çeşitlerde dikim mesafeleri 6x8m – 7x7m arasında önerilmektedir. Bu çeşitler Domat, Uslu, Tavşan yüreği, Eşek zeytinidir.

Öte yandan küçük taç yapısına sahip olan çeşitlerde (Gemlik gibi mesala) 5x5m – 4-6m.

Orta büyüklükte taç yapısına sahip Ayvalık, Memecik, Erkence, Manzanilla, Kilis yağlık, Nicip yağlık zeytinlerdir. Bu çeşitlerde ise 5x7m – 6x6m arasında mesafeler bırakılması önerilmektedir. Bu

Zeytin Fidanlarının Gübrelenmesi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Zeytin olarak tesis edilecek arazilerden öncelikle toprak örneğinin alınması gerekmektedir. Analiz sonuçlarına göre dikim çukuruna verilecek gübre miktarı belirlenir.

Fidan dikimi ile birlikte dikim çukurlarına verilen gübrelere temel gübreler, bu işleme de temel gübreleme adı verilmektedir. Daha sonra verilecek gübre miktarları ise ağacın yaşına ve toprağın ihtiyacına göre farklılık gösterir. Bu yüzden yaprak ve toprak analiz sonuçlarına göre gübreleme yapmak gerekmektedir.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın “Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele” kitapçığı kaynak olarak kullanılmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir