Zeytin Fidanı Nasıl Dikilir?

Toprağın Hazırlanması Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Topran dikimden önceki sonbaharda derince işlenmelidir. Toprağın drenajı ve tesviye işlemleri yapılmalıdır. Meyilli alanlarda kurulacak zeytinliklerde teraslama işlemi yapılmalıdır.

Fidan Dikim Zamanı Ne Zamandır?

Zeytin fidanları ekim-mart ayları arasında dikilebilir.

Fidan Dikimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde zeytin ağaçlarından daha fazla ürün almak amacıyla gerekli kültürel uygulamalar (damla sulama, budama, gübreleme vb.) yapıldığı takdirde daha sık mesafelerde dikim yapılabilmektedir.

Ancak yine de ağaçlarının gelişimi ve meyvelerin kalitesi için uygun ağaçlar arasında uygun mesafelerin bırakılması gerekmektedir. Ülkemizde ticari olarak üretimi yapılan zeytin çeşitlerinin tesisinde  büyük taç yapısına sahip olan çeşitlerde (Domat, Uslu, Tavşan yüreği, Eşek zeytini) dikim mesafeleri 6x8m – 7x7m arasında önerilmektedir.

Öte yandan küçük taç yapısına sahip olan çeşitlerde (Gemlik gibi mesala) 5x5m – 4-6m ve orta büyüklükte taç yapısına sahip olanlarda (Ayvalık, Memecik, Erkence, Manzanilla, Kilis yağlık, Nicip yağlık) ise 5x7m – 6x6m arasında mesafeler bırakılması önerilmektedir.

Zeytin Fidanlarının Gübrelenmesi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Zeytin olarak tesis edilecek arazilerden öncelikle toprak örneğinin alınması gerekmektedir. Analiz sonuçlarına göre dikim çukuruna verilecek gübre miktarı belirlenir.

Fidan dikimi ile birlikte dikim çukurlarına verilen gübrelere temel gübreler, bu işleme de temel gübreleme adı verilmektedir. Daha sonra verilecek gübre miktarları ise ağacın yaşına ve toprağın ihtiyacına göre farklılık gösterir. Bu yüzden yaprak ve toprak analiz sonuçlarına göre gübreleme yapmak gerekmetedir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın “Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücade” kitapçığı kaynak olarak kullanılmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir