Zeytin Yetiştiriciliğinde Yağış ve Sulama Teknikleri

Zeytin Yetiştiriciliğinde Yağış ve Sulamanın Önemi

Bir zeytin ağacı vejetasyon döneminde (gelişme döneminde) yaklaşık 750-800mm’lik yağışa ihtiyaç duymaktadır.

Bu yağışın %24’ü vejetasyon başlangıcı ve gelişme dönemi olan mart-nisan aylarında, %6’sı çiçeklenme dönemi olan mayıs ayında, %50’si meyve büyüme dönemi olan haziran-temmuz periyodunda, %20’si ise meyvenin olgunlaşma dönemi olan ağustos-eylül aylarında ağaç tarafından kullanılmaktadır.

Zeytin ağaçlarında yüksek kaliteli üretim ve iyi dengelenmiş büyüme için gerekli suyu bu dönemlerde yeterli miktarda toprakta bulmalıdır. Yağışlarla karşılanamayan suyun sulama suyu şeklinde ağaçlara verilmesi gerekmektedir.

Son yıllarda küresel ısınma nediyle azalan su kaynaklarından dolayı sulamada damla sulama sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu sistemler ile sulama suyunun bitkinin ihtiyacı olan dönemlerde verilmesi mümkün olmaktadır.

Yağışa bağlı olan bahçelerde ise yağmur suyudan ağaçların maksimum düzeyde faydalanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Toprak yüzeyinden suyun akıp gitmesini önleyecek uygun iyileştirmeler yapılmalıdır.

Yağış döneminin sonuna kadar toprakta doğal vejetasyonun korunması, ağaçlarda toprağa yağmurun işlemesi için uygun budama sisteminin sağlanması gereklidir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın “Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücade” kitapçığı kaynak olarak kullanılmıştır.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir