Zeytin Yetiştiriciliğinde Yağış ve Sulama Teknikleri

Zeytin Yetiştiriciliğinde Sulama ve Yağışın Önemi

zeytin yetiştiriciliğinde sulama

Zeytin yetiştiriciliğinde sulama ağacın gelişiminde önemli rol oynar. Unutulmamalıdır ki zeytin ağaçları yaşayan varlıklardır ve yaşamlarına devam edebilmek için suya ihtiyaç duyarlar. Bir ağacının gelişimi için doğal yollardan karşılayamadığı eksik suyun, insan müdahalesi ile toprağa verilmesine sulama denir. Su ihtiyacını gideremeyen bir zeytin ağacından istediğimiz seviyede ve kalitede ürün almayı beklemeyiz.

Bir zeytin ağacı vejetasyon döneminde (gelişme döneminde) yaklaşık 750-800mm’lik yağışa ihtiyaç duymaktadır.

Zeytin ağacı için gerek duyduğu bu yağışın %24’ü vejetasyon başlangıcı ve gelişme dönemi olan Mart – Nisan aylarında.

%6’sı çiçeklenme dönemi olan Mayıs ayında.

%50’si meyve büyüme dönemi olan Haziran – Temmuz periyodunda.

%20’si ise meyvenin olgunlaşma dönemi olan Ağustos – Eylül aylarında zeytin ağacı tarafından kullanılmaktadır.

Zeytin ağaçları, yüksek kaliteli üretim ve iyi dengelenmiş büyüme için gerekli olan su miktarını belirtilen dönemde yeterli miktarda almalıdır. Eğer kaliteli ve iyi miktarda hasat almak istiyorsak, yağışlarla karşılanamayan su miktarını, sulama yöntemleri ile tamamlamalıyız.

Son yıllarda küresel ısınma nedeniyle azalan su kaynaklarından dolayı sulamada damlama sulama sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu sistemler ile sulama suyunun bitkinin ihtiyacı olan dönemlerde verilmesi mümkün olmaktadır.

Yağışa bağlı olan bahçelerde ise yağmur suyundan ağaçların maksimum düzeyde faydalanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Toprak yüzeyinden suyun akıp gitmesini önleyecek uygun iyileştirmeler yapılmalıdır.

Yağış döneminin sonuna kadar toprakta doğal vejetasyonun korunması, ağaçlarda toprağa yağmurun işlemesi için uygun budama sisteminin sağlanması gereklidir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın “Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücade” kitapçığı kaynak olarak kullanılmıştır.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir